Press "Enter" to skip to content

Kindergeld

22. 5. 2018

Úvod do Kindergeldu

Kindergeld se od letošního roku vyplácí již jen půl roku zpětně (do konce roku 2017 to bylo až čtyři roky zpětně).

Jak postupovat

PRVNÍ A NEJDŮLEŽITĚJŠÍ JE MÍT PŘIDĚLENÉ STEUER ID!

Proč? Protože se vyplňuje do formulářů a bez toho vám Kindergeld nezačnou vyřizovat. A doba na přidělení Steiuer ID je minimálně na 6 týdnů, takže tímhle určitě začněte. Samotný popis na získání Steuer ID popisuji na stránce Steuer ID a jak ho získat.

Toto vše budete pro žádost potřebovat

Ne všechny jsou nutně potřeba, ale podle mne je lepší dodat pár papíru navíc, než aby něco chybělo. Já osobně jsem posbíral všechny dostupné informace, které jsem se z různých zdrojů dozvěděl a podle toho poskládal všechny tyto dokumenty, které jsem pak předal poradkyni a do tří týdnů mi došel první Kindergeld na účet. Dokumenty, u kterých si nejsem jistý jestli potřeba jsou, jsem označil hvězdičkou.

 • Potvrzený formulář EU/EHP z českého FÚ (připravte si 100,- Kč na kolek)
 • Potvrzený formulář „Potvrzení rodinného stavu“
 • Potvrzený formulář „E411“
 • Vyplněnou Žádost o přídavky
 • Vyplněnou přílohu Dítě (na každé dítě je vždy jedna příloha)
 • Vyplněnou přílohu Zahraničí
 • Doložit, že jste v Německu pojištěni (stačí registrace zdr. pojišťovny)
 • Potvrzený formulář Zaměstnání
 • Rodný list dítěte / dětí (již se nemusí překládat do němčiny)
 • Občanské průkazy obou rodičů
 • Oddací list (pokud jste manželé – také se již nemusí překládat)
 • Pracovní smlouvu
 • *Poslední 3 výplatní pásky
 • *Pracovní smlouvu partnera
 • Formulář E401 Z doslechu jsem zjistil, že se tento formulář vyřizuje nejsložitěji a budete jej potřebovat, pokud si budete vyřizovat Kindergeld sami. Bohužel nevím, k čemu přesně je a na kterém úřadě se vyřizuje. Protože jsem využil k vyřízení Kindergeldu poradenskou kancelář, tak jsem jej nemusel řešit.

Všechny formuláře můžete stahovat zde na stránce Ke stažení nebo na oficiálním webu Familienkasse.

∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞

A teď k samotným formulářům a dokladům, které budete předkládat

1) Potvrzený formulář EU/EHP z českého FÚ

Vyplnit EU/EHP není nic složitého. Dva formuláře jsou v češtině a jeden v němčině.  Všechny vyplňte a na FÚ jej podejte společně se zaplaceným stokorunovým kolkem. Poslední část formuláře je určena k vyplnění pouze německými úřady, takže se jím nemusíte zabývat.

2) Formulář „Potvrzení rodinného stavu“

Formulář o potvrzení rodinného stavu si necháte potvrdit na sociálce. Pozor, není to ČSSZ, ale klasická sociálka, kde se žádá o dávky. Jak to mají svobodní bohužel nevím, jsem ženatý, takže potvrdit tento formulář nebyl problém, ale nezadané páry to budou mít asi trochu složitější. Na to se budete muset zeptat příslušné úřednice. Klidně mi pak napište, jak to probíhalo a já to pak doplním sem pro ostatní.

3) Formulář „E411“

Formulář o potvrzení rodinného stavu a formulář E411 potvrdíte na stejném místě jako formulář „Potvrzení rodinného stavu“. Na sociálce vám vlastně potvrdí, že na žádnou dávku nemáte nárok. A o tom tato žádost vlastně je, protože kdyby jste nějaký nárok měli, tak vám Famillienkasse částku Kindergeldu sníží.

Tak a teď máte dvě možnosti, jak si formulář E411 můžete nechat potvrdit. První a vlastně ten správný je, že podáte klasickou žádost o dávky a sociálka vám ji zamítne s tím, že nemáte pro vysoký příjem nárok a na základě toho vám vyplní formulář E411. Problém je v času, než se vše vyřídí. Proto si sociálka práci trochu zkrátí a úřednice by vám měla formuláře vyplnit hned. Je to výhodné pro obě strany, vy ušetříte spoustu času a sociálka práce.

Druhý způsob je tedy mnohem jednodušší. Oba formuláře, potvrzení rodinného stavu a E411, mi zabralo pár minut. Ani jsem nepotřeboval úředníci, pod kterou spadám dle svého jména.

Ani vy byste snad s tím neměli mít problém. Než jsem šel s žádostmi na sociálku, dostal jsem radu, že pokud by mi je úřednice nechtěla potvrdit, pak se mám obrátit na vedoucí oddělení a vynutit si to. Naštěstí mě to minulo, protože jak už jsem říkal, obě strany ušetří spoustu času a práce, když to vyřídí hned. Na druhou stranu jsem mohl náhodou narazit na dobrou úřednici.

Dejte si pozor, aby vám do formuláře E411 nezaškrtli políčko „Nepředložil žádost“, ale zaškrtli políčko „Nemá nárok na rodinné dávky“ a jako důvod napsali „Nesplňuje pro vysoký příjem“ nebo něco v tomto smyslu. Já jsem se musel na sociálku vracet právě proto. Takže na to pozor. Ve vzorovém formuláři níže jsem vám to vyznačil. Pokud úřednice zaškrtne políčko Nepředložil žádost, tak je celý formulář k ničemu, protože Famillienkasse chce, aby jste žádost podali. Absolvováním kolečka podat „Žádost -> Zamítnutí“ zjistí, jestli nějaký nárok máte a popřípadě by mohla snížit příspěvek. Takže ještě jednou pozor!

4) Vyplněnou Žádost o přídavky

 

5) Vyplněnou přílohu Dítě

Na každé dítě je potřeba vyplnit jeden formulář.

6) Vyplněnou přílohu Zahraničí

 

 

7) Doložit, že jste v Německu pojištěni

Doložte např. registrační list své pojišťovny nebo některý z dokumentů, které potvrzují, že jste v Německu pojištěni. Jak na to naleznete na stránce Co udělat, jakmile podepíšu smlouvu.

Pokud máte v Německu např. soukromé důchodové připojištění, doložte je také.

8) Potvrzený formulář Zaměstnání

9) Rodný list dítěte/dětí – Občanské průkazy obou rodičů – Oddací list – Pracovní smlouvu

Tady už není moc oi čem se rozepisovat. Ode všeho potřebujete doložit kopie.


Poznámky pod čarou:

 • Všechny prázdné formuláře k vyplnění naleznete na stránce Ke stažení.
 • Radím si VŽDY od všeho pořizovat kopie a ty podávat tam, kam je to potřeba. Má to obrovskou výhodu, pokud by se někde dokumenty ztratili, jednoduše můžete dát další a nebudete je muset znovu vyběhávat. Někde s tím mají v Čechách problém, ale v Německu jsem se s tím ještě nesetkal.

Viz např. toto upozornění z prospektů německé Famillienkasse: Famillienkasse Spolkového úřadu práce a některé Famillienkasen pro veřejné služby vedou Váš spis v elektronické podobě. Berte prosím na vědomí, že Vámi předané papírové podklady budou po převedení do elektronické podoby po krátké době zničeny. Nepředkládejte tedy pokud možno ŽÁDNÉ ORIGINÁLY, ALE KOPIE potřebných dokladů. To jen pro zajímavost.