Press "Enter" to skip to content

– co udělat, jakmile podepíšu smlouvu

11. 7. 2018

Nic složitého, zařídíte pouze 2 základní věci

Jakmile podepíšete pracovní smlouvu a nastoupíte do zaměstnání, zařídíte si zdravotní pojištění a zajdete na český finanční úřad, kde jedním formulářem požádáte o zamezení dvojího zdanění a zároveň o určení daňové třídy v Německu. Jako pendler budete tento formulář podávat na českém FÚ každý rok, takže si připravte 100,- Kč na kolek.

Zajdete na český finanční úřad

Podrobný popis, jak postupovat, popisuji na stránce Pojištění a daně – Zamezení dvojího zdanění

Zdravotní pojištění

Povinnost za přihlášení ke zdravotní pojišťovně přebírá zaměstnavatel, vy byste jen měli při nástupu do zaměstnání nahlásit, u které pojišťovny chcete být pojištěni, ale lepší je pro oba, když si jej zařídíte sami. Už jen proto, že budete mít kontrolu nad vším, jak to bude probíhat, budete mít po ruce originály dokumentů a v neposlední řadě budete moci snáze zjistit více informací i podmínky a výhody svého pojištění přímo od zdravotní pojišťovny. Také budete jako pendler žádat německou pojišťovnu o formulář E106, který schvaluje a vydává právě německá pojišťovna a slouží pro předání péče do vaší české zdravotní pojišťovny, abyste měli v čechách nárok na plnou zdravotní péči, takže vás cesta na pojišťovnu čeká „sowieso“.

Najděte si zdravotní pojišťovnu, která vám bude vyhovovat, nebo tu, která je pro vás co nejblíž. Zajděte na pobočku a přihlaste se ke zdravotnímu pojištění. K registraci budete potřebovat OP, pracovní smlouvu a pasovou fotografii (ta bude potřeba na kartičku pojištěnce). Kdybyste ji náhodou neměli, nemusíte zoufat. Já jsem ji s sebou neměl, protože jsem o tom nevěděl, ale ani jsem se nakonec nemusel jít nechat fotit. Žena mne vyfotila před bílou zdí doma v obýváku, já jsem fotografii jen ořízl a zaslal mailem úřednici, která se mnou přihlášku vyřizovala. Přihlašoval jsem se k AOK, jestli to tak funguje u jiných pojišťoven bohužel nevím.

Také si připravte název vaší české pojišťovny a nejlépe i adresu. Při registraci rovnou požádejte úřednici o vystavení formuláře E106 a nahlaste, která pojišťovna vás bude přebírat do své péče jako nápomocná. Nic nevyplňujete a vše si pojišťovny vyřídí mezi sebou. Domů dostanete informativní dopis s vyplněným a potvrzeným formulářem E106.

Poté, co se zaregistrujete, okopírujte si registrační list a kopii předejte svému zaměstnavateli. A to je vše, co vás v Německu čeká. Od této chvíle jste pojištěný jako každý Němec a tudíž máte v Německu práco na bezplatnou péči.

Jakmile vám dorazí z Německa poštou vaše nová čipová kartička německé pojišťovny a potvrzený formulář E106, zajdete do české pojišťovny a odevzdáte českou kartičku. Obratem vám vystaví novou, pendlerskou, která je z jedné strany modrá a z druhé žlutá. Dejte si jen pozor, aby jste na ni měli vyznačeno „Plná péče“. Pak budete mít doma stejná práva jako předtím. Pokud by se vám stalo, že by vám na pendlerskou kartu vyznačili „Omezená péče“, pak si buď najděte lékaře v Německu, nebo rychle změňte zdravotní pojišťovnu tady v ČR. Je dobré se na to v české zdravotní pojišťovně raději zeptat předem…

Pozor, pendlerská kartička platí pouze rok a musíte si ji tedy chodit nechat pravidelně vyměnit! Tady ale už jen zajdete na Českou pojišťovnu, odevzdáte kartičku a obratem vám vystaví novou. Trvá to zhruba tak 5-10 minut (nepočítám čekání ve frontě na řadu samozřejmě).

Na tohle opravdu pozor!


Poznámky pod čarou: